» Wzorzec rasy

 

 

Zanim wybierzesz - dla wahających się nad wyborem rasy

 

" ... To one, boksery, nadają sens i tempo twojemu życiu, wprowadzają barwy i wdzięk do codziennej szarości..."

/E. Dolindo-Dolindowska,  "Bokser", Warszawa 2004/

 

 

Bokser - muskularna budowa, "smutne" oczy, groźny wyraz pyska, pies dla każdego, doskonały pies rodzinny. Czy aby na pewno? Jaki na prawdę jest bokser?

 

Bokser jest psem o ogromnym temperamencie, pewnym charakterze, dużej odwadze, niespożytej sile, zawsze chętny do zabawy. Cechuje go wielka spontaniczność. Ma przyjazny stosunek do człowieka - śmiało można stwierdzić, że urodził się po to, by kochać ludzi, bardzo szybko się przywiązuje, na dobre i złe.

 

Bokser jest zaliczany do grupy psów obronnych i użytkowych. Chętny do pracy i różnego rodzaju szkoleń. Wymaga jednak konsekwentnej, silnej ręki. Jest psem trudnym do prowadzenia, wymagającym dużo uwagi i czasu. Szkoli się chętnie, choć potrafi być uparty. Coraz więcej, co cieszy, widzi się bokserów na szkoleniach podstawowych psa towarzyszącego PT1, ambitniejsi szkolą boksera na psa obrończego IPO. Boksery można spotkać na torach przeszkód agility, gdzie wspaniale się sprawdzają i wzbudzają wiele radości i podziw w oczach obserwatorów nie mających na co dzień styczności z tą rasą. Mam nadzieję, że nie zabraknie ich również w młodej konkurencji obedience. Boksery wykorzystywane są także jako psy ratownicze, chociaż w naszym klimacie dyskwalifikuje je zbyt krótka sierść, pozbawiona podszerstka.

 

Jak już wcześniej wspomniałam rasa ta chętna jest do pracy i szkoleń, choć dłuższe powtarzanie tych samych ćwiczeń może nudzić naszego wiecznie ciekawskiego i rozbrykanego pupila. Szkolenia jednak uczą naszego psa karności, posłuszeństwa, niewątpliwie wpływają korzystnie na relacje "pan - pies", wzmacniają więź miedzy nami a psem. Szkolenie to też wspólna zabawa, a co najważniejsze, pomagają nam mieć prawdziwego, posłusznego przyjaciela, na wiele lat, niekłopotliwego domownika, towarzysza wspólnych spacerów i wyjazdów, karnego w każdej sytuacji.

 

Bokser to pies użytkowy - dajmy mu szansę!

 

Jest psem bardzo temperamentnym i tryskającym energią. Potrzebuje dużej ilości ruchu i zabaw na świeżym powietrzu. Na spacerach powinien mieć możliwość wybiegania się, dzięki czemu po powrocie ze spaceru mamy spokojnego domownika, który dla zabawy i wyładowania nadmiaru energii nie zabiera nam kapci czy innych przedmiotów codziennego użytku. Wiele bokserów, które mają niewystarczającą ilość ruchu ma zapędy niszczycielskie, gdy zostają same w domu. W takich sytuacjach zawsze to pies opuści dom i jeżeli nie trafi w dobre ręce, to zapełni kolejne miejsce w schronisku :(

 

Jest psem z reguły cichym, rzadko wydającym z siebie głos. Jest to niewątpliwie cecha pozytywna w przypadku, gdy mieszkamy w bloku.

 

Mimika "twarzy" boksera rozbawi nawet najbardziej zatwardziałego i poważnego człowieka. Bokser jako pies bardzo inteligentny sprawia wrażenie jakby zdawała sobie sprawę z tego, jakiego użyć wyrazu pyska dla osiągnięcia własnej korzyści - to doskonały aktor odgrywający główną rolę w domu, w którym mieszka. Zawsze ciekawski, wszędzie chce być pierwszy. Jest doskonałym psychoterapeutą.

 

Mówi się, że bokser to pies dla każdego, doskonały pies rodzinny i towarzysz zabaw naszych dzieci.

 

Czy jest psem dla każdego - tak, jeżeli jesteśmy konsekwentni w wychowaniu psa tak temperamentnego; - tak, jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić mu dużo czasu na spacery, zabawy i szkolenie.

 

Czy jest doskonałym psem rodzinnym - tak, pod warunkiem, że nie będzie się nim opiekowało dziecko czy osoby starsze, miejmy świadomość siły i temperamentu boksera!

 

Bokser jest psem dla ludzi, którzy wiedzą czego chcą, są w stanie sprostać wymaganiom rasy, mają czas i chęci do pracy z psem. Zakup boksera nie może być przypadkowy, podyktowany chwilą słabości spowodowaną miną zafrasowanego szczeniaka, to musi być przemyślana decyzja. Pamiętajmy - to wybór na wiele lat i musi być świadomym wyborem.

 

Co da nam bokser - wiele radości, satysfakcji, wspaniałego przyjaciela, ale tylko wtedy, kiedy będzie to świadomy wybór.

 

 

Kup boksera, jeżeli:

- chcesz poświęcić swojemu psu dużo czasu,

-  chcesz mieć psa, który będzie się cieszył i witał cię nawet po wyjściu z drugiego pokoju,

-  chcesz mieć wspaniałego towarzysza zabaw dla swoich dzieci (pod okiem dorosłych),

-  chcesz aby ktoś kochał cię bezwarunkowo

 

 

Nie kupuj boksera, jeżeli:

- nie jesteś konsekwentny,

- opiekę nad psem ma sprawować dziecko, bądź osoba starsza

- rzadko bywasz w domu

 

 

Copyright © Herkimer - Wszelkie prawa zastrzeżone!      Webdesign: KamilaBuryn.pl